listopad 2023.

Održavanje osobne higijene

1. a i 1. b

Učenici prvih razreda su ugostili gospođu Ivu, medicinsku sestru koja im je objasnila važnost pravilne higijene usne šupljine i načine na koje to ostvarujemo te im je demonstrirala pravilno četkanje zubi.

1. a

U produženom boravku su čitali slikovnicu „Mljek i Prljek slave fujkasti rođendan“. Radili su i pokus pomoću papra, vode i sapuna kako bi saznali zašto je važno koristiti sapun kada peremo ruke.

1. b

Cijelo popodne u produženom boravku proveli su radeći poučne i zabavne aktivnosti te isticali važnost redovitog pranja ruku. To su činili kroz vježbu tišine, tj. čitanje knjige “Mrljek i Prljek slave fujkasti rođendan” sa zadatcima po uzoru na Montessori pedagogiju, izvodeći pokus s paprom i sapunom te na kraju učenicima najzanimljivije i najzabavnije - izrađujući sapune pomoću kojih ćemo oprati Mrljeka i Prljeka, tj. sve bakterije!

2. a

U Produženom boravku su čitali  slikovnicu „Jakov uči prati zube“ te su osvijestili važnost pravilne, redovite i temeljite oralne higijene i važnost redovitih odlazaka na stomatološke preglede. Provodeći pokus  Zašto je važno prati ruke?  pratili su promjene na kriškama kruha koje su dodirivali rukama različitog stupnja čistoće. Zaključili su da najviše plijesni ima na kruhu koji je dodirivan neopranim rukama, jer je prisutno najviše nečistoće i bakterija.

2. b

U ovoj slikovnici, junaci iz 2.b razreda upuštaju se u avanturu kao superheroji osobne higijene! Pridružite im se u pustolovini za čišće i sretnije sutra!

3. a i 3. b

Učenici trećeg razreda su s učiteljicama ujutro razgovarali o osobnoj higijeni, kako se higijena provodi i što sve možemo činiti kako bismo spriječili širenje zaraznih bolesti.

Tako su ponovili i već stečena znanja koliko često se trebaju tuširati, prati zube i prati ruke, ali i naučili zašto je toliko važno često prati ruke i u kojim situacijama je to naročito važno.

Na kraju su izradili plakat kao podsjetnik na važnost osobne higijene.

Na produženom boravku su radili dva pokusa. Utvrdili su zašto je važno redovito pranje ruku tako što su izveli pokus Gdje bakterije žive?

Pokus su izveli na način da su u Petrijeve posudice ulili smjesu želatine, šećera i zagrijane vode i pustili da se hladi 24 sata.

Sljedećeg dana su sa štapićem za uši uzimali bris s različitih površina (koš za smeće, maketa, pod, ploča, usna šupljina, lopta) i prenosili u Petrijeve zdjelice tako što smo štapićem za uši površinski zagrebali o smjesu u zdjelicama.

Ostavili su zdjelice na hladno i mračno mjesto 5 dana kako bi se bakterije razvile.

Nakon 5 dana su se iznenadili koliko bakterija ima oko nas. Najviše ih je bilo u košu za smeće, lopti i maketi.

Ovaj pokus ih  je podsjetio koliko je važno redovito pranje ruku.

Za drugi pokus Zašto je važno prati zube? koristili su 4 jaja koja su uronili u tekućine Coca-cole i kave, ali na način da su prije uranjanja u tamne tekućine, dva jaja premazali pastom za zube, a dva su ostala nepremazana.

Ostavili su tako jaja u čašama jedan dan.

Sljedećeg dana su promatrali rezultate pokusa. Moglo se primijetiti da ona dva jaja koja su bila premazana pastom za zube, nisu jako potamnila u tekućinama dok ona dva jaja koja nisu bila premazana pastom su dosta potamnila.

Zaključili su da bi se isto dogodilo i zubima kada ih ne bismo prali, potamnili bi i pokvarili se.

Saznali su i da smo za ovaj pokus koristili jaja jer sadrže kalcij kao i naši zubi koji je jako bitan za zdravlje zubi.

Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb / II. Ferenčica 9a, HR-10000 Zagreb / www.os-acesarca-zg.skole.hr / ured@os-acesarca-zg.skole.hr